BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ MESLEKİ UYGULAMA DERS'İNDEN GÖRÜNTÜLER

DUYURULAR

 
 

 

2021-2022 ÖĞRETİM YILI ZORUNLU YAZ STAJINDAN GÖRÜNTÜLER


Yaz stajı ile ilgili diğer görüntüler için tıklayınız.
 


Yaz stajından görüntüler için tıklayınız.

BAĞ BOZUMU (2019)

HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE BAĞ BOZUMU BAŞLADI

 
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Döner Sermaye Müdürlüğü tarafından tesis edilen Ar-Ge bağında üzüm hasadı başladı.
 
Harran Üniversitesinin öz kaynaklarıyla; 2014 yılında yerli ve standart sofralık üzüm çeşitleri ülkemizin farklı yörelerinden getirtilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştı. Şanlıurfa’nın ekolojik şartlarına uygun, bölge için yeni üzüm çeşitlerinin tespit edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla; Harran Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sadettin GÜRSÖZ tarafından başlatılan ve Arş. Gör. M. İlhan ODABAŞIOĞLU tarafından sürdürülen proje kapsamında tesis edilen bağda; 9 farklı üzüm çeşidi 4 yıl boyunca incelendi. Ar-Ge faaliyetleri sonucunda, 3 yerli üzüm çeşidinin bölge için ekonomik değere haiz yeni çeşitler olarak Şanlıurfalı üreticilere önerilebileceği saptandı. Halen 2 yerel üzüm tipi üzerindeki incelemeler sürdürülmekte.
 
İlk ürünlerin 2016 yılında alınmaya başlandığı bağda bu yıl 5. bağ bozumu başladı. Ziraat Fakültesi bünyesinde stajlarına devam eden öğrenciler; bağ bozumunda hem mesleki deneyim kazanıyorlar hem de kendi hasat ettikleri üzümleri tatmanın mutluluğunu yaşıyorlar.
 
Proje sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim elemanı Arş. Gör. M. İlhan ODABAŞIOĞLU; “Ülkemizin yerli asma gen kaynaklarının yaygınlaştırılması amacıyla başladığımız bu projede önemli bir yol aldık. Trakya ve Ege’de yetiştiriciliği yapılan farklı sofralık üzüm çeşitlerinin Şanlıurfa koşullarına adaptasyon kabiliyetlerini incelediğimiz projede; 1’i erkenci olmak üzere 3 yerli çeşidin bölgemizde de ekonomik olarak yetiştirilebileceğini tespit ettik. Bu yıl beşincisi gerçekleştirdiğimiz; sofralık üzüm çeşitlerinin hasadını, öğrencilerimizle birlikte yapıyoruz. Öğrencilerimiz; kendi ürünlerini hasat etmekten ve fakültemizin vermekte olduğu uygulamalı eğitimlerden oldukça memnunlar.” dedi.
 
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Erol AK; Uzun yıllardır bağcılık yapılan Şanlıurfa ilinde; modern bağcılığın yaygınlaşması amacıyla Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak örnek bir bağ alanı tesis ettik. Şanlıurfa’da ve çevre illerimizde bağcılıktan elde edilen geliri arttırmayı ve tüketicilere daha kaliteli üzümler sunmayı kendimize hedef olarak belirledik. Bu amaçla 5 yıl önce başlattığımız bir proje kapsamında ülkemizin yerli üzüm çeşitlerinden 9 tanesini üniversitemiz Ar-Ge bağında yetiştirmeye başladık. Bugün bu çeşitlerden orta-geç mevsimde olgunlaşanlarının hasatlarını Ziraat Fakültesi öğrencileriyle birlikte yapıyoruz. Öğrencilerimiz fakültemizde hem stajlarını yapıyorlar hem de yetiştiriciliği uygulamalı olarak öğreniyorlar. Ülkemize; deneyim kazanmış ve sahada aktif olarak çalışmaya başlayabilecek ziraat mühendisleri yetiştirmek amacıyla, yaz stajlarına ve derslerimizin uygulamalı olarak yapılmasına özen gösteriyoruz. Fakültemizin yürüttüğü bu ve benzeri araştırma projeleri hem çiftçimize güncel bilgileri birinci elden aktarma imkanına sahip olma açısından hem de öğrencilerimizin en yeni tekniklere okurken vakıf olmaları açısından oldukça faydalı oluyor. İlimiz ve özellikle bölgemiz yaz aylarında çok sıcaktır. Genellikle sabahları saat 11:00 ‘e kadar arazide çalışan öğrenciler aynı zamanda öğleden sonra ve aşırı sıcak günlerde laboratuvar’da analiz çalışmalarına yardımcı olmaktalar ve kendileri de yapılan bazı analizleri öğrenmektedirler” dedi.
 
Yürütülmekte olan proje hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Bekir Erol AK; “Bölgemiz iklim ve toprak koşullarına adaptasyonu yüksek olan asma anaçları ile bölgeye yeni getirdiğimiz üzüm çeşitlerinin uyuşma kabiliyetlerini belirledikten sonra verimlilik ve kalite özellikleri üzerine daha detaylı incelemeler yürüttük. Elde ettiğimiz bulgular oldukça ümitvar olmakla birlikte üreticimiz içinde alternatif üzüm çeşitlerine yönelme imkanı sağlayacak sonuçları içermektedir. 1103 P asma anacının gerek Şanlıurfa’nın yerli çeşitleri ile gerekse denemelerini yürüttüğümüz çeşitlerle aşılamada yüksek affinite göstermesi ayrıca sıcak-kurak iklim koşullarında üzerine aşılanan çeşitlerin verimliliğini koruması bu anacın bölge bağcılığında kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini bize göstermiştir. İncelediğimiz çeşitlerden olumlu sonuçlar elde ettiğimiz Trakya İlkeren çeşidi erkenci bir çeşit olup, Haziran ayının başında Şanlıurfa’da hasat olgunluğuna erişmektedir. Üzümün pazarlara yeni ulaştığı ve yüksek fiyatlardan alıcı bulduğu dönemde hasat olgunluğuna erişmesi, bu çeşidin bölgemizde yaygınlaştırılması gerekliliğini bize göstermiştir. Bir diğer ümitvar çeşit ise Barış üzüm çeşidi olarak belirlenmiştir. Özellikle tüketicilerin çekirdeksiz üzüm çeşitlerine olan talepleri dikkate alınarak bu çeşidin Şanlıurfa ekolojisine adaptasyon kabiliyeti de projemiz kapsamında incelenmiştir. Barış çeşidinin; henüz sulama yapılamayan kıraç arazilerde bile kuraklığa dayanıklı asma anaçları üzerinde bölgemizde yetiştiriciliğinin mümkün olduğu saptanmıştır. ” dedi.
ETKİNLİKLER

BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ TEKNİK GEZİLERİ

BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ YAZ STAJI