HABERLER

Coğrafya profesörü Prof. Dr. Sedat Benek filmleriyle ödüle doymuyor

Harran Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Benek, akademik hayatının yanı sıra çektiği kısa filmlerle katıldığı ulusal ve uluslararası festivallerde birçok ödüle layık görüldü.Harran Üniversitesi (HRÜ) Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Benek, küçük yaşlardan itibaren merak duyduğu sinema sektörüne  15 yıl önce TRT’ye “Mevsimlik Tarım İşçileri” adlı çekilen bir belgeselde uzman olarak görev alarak girdi.

Daha sonraki yıllarda sektöre iyice yoğunlaşan Benek, daha sonra ise TRT Kürdi kanalında 13 bölüm olarak hazırlanıp yayınlanan “Topraksızların Yol Haritası” adlı belgeselin proje tasarım danışmanı olarak yer aldı. Ardında yine TRT Kürdİ kanalında 2010-2011 yıllarında 39 bölüm olarak hazırlanıp yayınlanan ve uzmanlık alanı olan göç konularının işlendiği "Sınır Hikayeleri" adlı belgesel ise ilk yönetmenliğini yaptığı belgesel oldu. Daha sonra ki zaman dilimlerde dizi danışmanlığı, bazı kısa filmlerde danışman ve ağırlıklı olarak senarist-yönetmen olarak görev alan Benek, şimdilerde ise HRÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulunda Radyo-Televizyon programcılığı öğrencilerine hem belgesel film dersi vermekte hem de kısa film ve belgeseller çekmeye devam ediyor.

Son 4 yılda daha çok kısa filmlerin yapımı ve yönetmenliği üzerine yoğunlaşan Sedat Benek, katıldığı festivallerden de eli boş dönmüyor.

Benek, şu anda bir taraftan üniversite kürsüsünde ders verirken, bir taraftan da sektörün ödüle doymayan yapımcı ve yönetmen "profesörü" olarak dikkati çekiyor.

FİLMLERİ FESTİVALLERİ DOLAŞIYOR

Prof. Dr. Sedat Benek, yaptığı açıklamada, sinema sektörüyle duygusal bağının çocukluk yıllarına dayandığını söyledi.

Sektöre 15 yıl önce TRT1 kanalına çekilen bir belgeselle uzman olarak girdiğini anlatan Benek, ardından öğrencilerinin desteğiyle sektördeki faaliyetlerine devam ettiğini kaydettiOy

Sessiz
 
Current Time
 
 
Duration T
Loaded: 0%
 
Progress: 0%
 


Şu an halen bu filmimiz de festivalleri dolaşmaktadır. Siverek ilçesinde bir töre cinayetinden hareketle hikayesini çektiğimiz bir kısa filmimiz daha var, o da şu ana kadar 5 festivalde karşılık buldu. Biraz da toplumsal ve kentsel değişim üzerinde duruyoruz. Geleneksel kültürün dejenere oluşunu inceliyoruz. Bu kapsamda 'bir insan bir kent' filmini çektik. 32 dakikalık bir belgesel, yeni bitirdik, gönderdiğimiz ilk festivallerde karşılık gördü. TRT Belgesel Film Festivali'nde finale kalmayı başardı. Şu anda ise İngiltere'de bir festivalde seçki filmler listesine girdi. Bu da diğer filmlerimiz gibi festivalleri dolaşacak gibi görünüyor."

“FİLM ATÖLYESİ KURDUK"

Prof. Dr. Benek, emeklerinin bir şekilde karşılık bulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Şu ana kadar 12 sinema projesinde çalıştım. Sadece son 5 filmimizi festivallere gönderdik. Gönderdiğimiz tüm filmlerimiz ödül aldı, finale kaldı, seçkiler arasına girdi veya ödül aldı. Bir filmimiz en az 3, en çok da 8 ödülle festivallerde karşılık buldu. Biz sadece bir film çekmek için çalışmıyoruz, bir yerde de sektöre elaman yetiştirmek için gayret ediyoruz." dedi.

HRÜ Radyo Televizyon Bölümü bünyesinde kısa film atölyesi kurduklarını, atölyenin kurulmasının ardından çektikleri filmlerin de kurumsallaşmaya başladığına işaret eden Benek, "Sadece benim çektiğim filmler değil artık beraber burada eğitim gören öğrencilerimizin filmleri de ön plana çıkmaya başladı." şeklinde konuştu.

Coğrafya Bölümümüz ve GAP Coğrafya Kulübü tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü yaptığım, Paris I Üniversitesinden Prof. Dr. Catherine Kuzucuoğlu ve Dicle Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sabri Karadoğan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Jeomorfolojik Karakteristikleri " konulu panelimizi gerçekleştirdik.

 
       
        

            
       
Tülmen-Yenice Teknik Gezisi (2 Kasım 2018 Cuma)

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir GÜZEL koordinatörlüğünde 2 Kasım 2018 Cuma günü Tülmen-Yenice'ye teknik gezi düzenlenmiştir. Yapılan bu teknik geziye Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir GÜZEL'in yanısıra Arş. Gör. Ercan VURAL'da önemli katkılar sağlamıştır. Teknik gezi kapsamında Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesine bağlı Eyüp Peygamber Makamı ve Altınbaşak mahallesi, Karaköprü ilçesine bağlı Tülmen Mahallesi, Haliliyeye ilçesine bağlı Devteşti mahallesindeki Devteşti Obruğu (Kuyusu) ve Âşık köyündeki Uyuzpınarı ziyaret edilmiş, incelenmiş ve gözlemlenmiştir.

       

       

       

        
Doğal Ortam- Kent-Kent Kimliği İlişkisi konuşuldu..

İlim Yayma Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi'nin, İlim ve Akademi Kulübü'nün ve Gap Coğrafya Kulübü'nün ortaklaşa ve konuşmacılarının Doç. Dr. Sedat BENEK ve Doç. Dr. M. Sait ŞAHİNALP'İn olduğu "Doğal Ortam-Kent Kimliği İlişkisi" başlıklı panel Fen-Edebiyat Fakültesi küçük amfide düzenlendi.

            


            


         
 
Harran Teknik Gezisi (19 Ekim 2018 Cuma)

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet AKBIYIK koordinatörlüğünde 19 Ekim 2018 Cuma günü Harran'a teknik gezi düzenlenmiştir. Yapılan bu teknik geziye Dr. Öğr. Üyesi Mehmet AKBIYIK'ın yanısıra Arş. Gör. Ercan VURAL'da önemli katkılar sağlamıştır. Teknik gezi kapsamında Harran Ulu Cami-Medrese-Üniversite, Harran Kümbet Evleri, Bazda Mağaraları, Han El Barur Kervansarayı, Şuayb Antik Şehri, Soğmatar Antik Şehri ziyaret edilmiş, incelenmiş ve gözlemlenmiştir.

       

       

       

       

       

       

BOLOGNA

  

DUYURULAR

Lisans Öğrencileri için ilgili Makama Veri İsteği FormuProf. Dr. Sedat BENEK'in ŞURKAV dergisinin 31. sayısında yer alan " FIRAT'IN GİZEMLİ VADİSİ: TAKORAN" adlı makalesini okumak için tıklayın


2018-2019 Bahar Dönemi Bütünleme Sınav Programı için tıklayın

 

.