HABERLER

 
 
Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyelerinin ve öğrencilerinin Takoran Vadisine yaptıkları gezi ulusal ve yerel basında büyük yankı uyandırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=iUjwkdiX05w

www.youtube.com
Fırat Nehri'nin doğal güzelliğiyle büyüleyici bir manzara oluşturduğu, çok farklı turizm etkinliklerinin yapılabilmesine olanak sağlayan Şanlıurfa'daki ...
 

https://www.ahaber.com.tr/yasam/2018/03/28/firatin-gizemli-vadisine-ilgi-artiyor-1522242308

http://www.milliyet.com.tr/firat-in-gizemli-vadisine-ilgi-artiyor--yerelhaber-2689965/

www.milliyet.com.tr
<p>ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Fırat Nehri'nin doğal güzelliğiyle büyüleyici bir manzara oluşturduğu, çok farklı turizm etkinliklerinin yapılabilmes
 

https://de-de.facebook.com/trtavaz/posts/1625727044162157

de-de.facebook.com
Fırat'ın gizemli vadisine ilgi artıyor Fırat Nehri'nin doğal güzelliğiyle büyüleyici bir manzara oluşturduğu, çok farklı turizm etkinliklerinin yapılabilmesine olanak sağlayan Şanlıurfa'daki Takoran...
 

http://sivereksevdasi.com/haber-detay.php?haberid=15656

sivereksevdasi.com
Siverek Sevdası
 

https://www.yeniasir.com.tr/yasam/2018/03/28/firatin-gizemli-vadisine-ilgi-artiyor?paging=4

www.yeniasir.com.tr
Fırat Nehrinin doğal güzelliğiyle büyüleyici bir manzara oluşturduğu, çok farklı turizm etkinliklerinin yapılabilmesine olanak sağlayan Şanlıurfadaki Takoran Vadisine ilgi artıyor
 

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/firatin-gizemli-vadisine-ilgi-artiyor-3570277/

www.star.com.tr
Fırat'ın gizemli vadisine ilgi artıyor, Şanlıurfa son dakika haberleriFırat Nehri'nin doğal güzelliğiyle büyüleyici bir manzara oluşturduğu, çok farklı turizm etkinliklerinin yapılabilmesine olanak sağlayan Şanlıurfa'daki Takoran Vadisi'ne ilgi artıyor.
Ortadoğu'nun en uzun akarsularından Fırat Nehri üzerine kurulan, dünyanın sayılı Türkiye'nin ise en büyük barajı konumundaki Atatürk Barajı yapıldıktan sonra ortaya çıkan Siverek ilçesindeki Takoran Vadisi, doğal güzellikleriyle her geçen gün daha fazla kişinin dikkatini çekmeye başladı.
Şanlıurfa'nın Siverek ile Adıyaman'ın Gerger ilçeleri arasındaki, yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki vadi, doğal yapısıyla öne çıkıyor. Vadide, daha çok hafta sonları bölge illerden gelen yerli turistler tekne turlarına katılıyor. Bölgeyi haftada ortalama 500 turist geziyor.
Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sedat Benek, yaptığı açıklamada, vadinin dünyada ender rastlanan bir yapıya sahip olduğunu söyledi.
Bölüm olarak bölgede keşfedilmeyi bekleyen yerlere yönelik akademik çalışmalar yaptıklarını belirten Benek, Takoran Vadisi'nin yörenin eşsiz mekanlarının başında geldiğini dile getirdi.
Benek, vadide birçok etkinliğin yapılabileceği ortam bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Dünya tarihine baktığımız zaman önemli coğrafyalardan birisi Mezopotamya'dır. Buranın da önemli bir bölümü yukarı Mezopotamya bölümüdür. Burası Türkiye sınırları içerisinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne tekabül ediyor. Mezopotamya'yı da besleyen, ortaya koyan Fırat ve Dicle akarsularımız var. Takoran Vadisi, Fırat Nehri'nin üzerinde Atatürk Barajı yapıldıktan sonra ortaya çıkan geniş bir alanı kapsamaktadır. Buranın en tipik özelliği çok farklı turizm etkinliklerinin yapılabileceği bir yer olmasıdır. Burada dalışlar, tekne turları, balıkçılık, yürüyüş ve gözlem merkezleri yapılabilir. Burası aynı zamanda mikro klima etkisine de sahiptir"
Bölgenin coğrafi yapısının farklılık gösterdiğine dikkati çeken Benek, "800 metreden aşağıya inince bambaşka bir coğrafya sizi karşılıyor. Yemyeşil, farklı bitki örtüsünün olduğu çeşitli sebze ve meyvelerinin yetişebildiği, bazalt taşlarının kendisini hissettirdiği, kanyonların, morfolojik kıvrılma ve kırılmaların olduğu, jeolojik, doğal bitki örtüsü ve beşeri faktörler açısından önemli bir yer" diye konuştu. Vadiyi gezen Mardinli Yusuf Sunar da "Böyle güzel bir yer olduğunu bilmiyorduk. Bu vadinin tanıtımının olması gerekir. Takoran Vadisi'nin de turistik açıdan Halfeti ve Hasankeyf gibi önemli olduğunu düşünüyoruz. Reklamı yapılarak turizme açılabilir. Güzelliklerin değerli bir şekilde korunması gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
Emin Fidan da Diyarbakırlı olduğunu belirterek, "İlk başta Halfeti kadar olamaz diye düşündüm ama kanyonları ve vadileriyle çok güzel bir yer. Gittik, gezdik, gördük pikniğimizi yaptık. Bütün arkadaşlarımın gitmesini tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.
Zöhre Akar ise vadinin çok özel bir manzaraya sahip olduğunu aktararak, halkın ilgisinin de dikkatini çektiğini anlattı.
Bölgenin geliştirilmesi ve tanıtılması gerektiğine işaret eden Akar, "Bölgeyi gezme imkanımız oldu, güzel bir yer. Yurt içinde ve dışında daha iyi tanıtılmalı, herkesin gezip görmesi gereken bir yer" dedi.

                

AA'nın yaptığı habere göre, Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'nün yaptığı Coğrafi Teknik geziden sonra Takoran vadisine ilginin daha da arttığı ve bölgenin daha fazla tanınır hale gelindiği kaydedildi. 


Yerel basında;

Harran üniversitesi Fen edebiyat fakültesi coğrafya bölümü öğrencileri ile hocalarından oluşan 80 kişilik bir gurup Siverek ilçesine geldi.

Hocalardan ve öğrencilerden oluşan gurup ilk ziyaretini Siverek eğitim bilimleri fakültesine yaptı. Fakültede hocalar ve öğrencilerle bir süre görüşen gurup daha sonra Siverek ilçe merkezinde bulunan tarihi eski evleri gezdi fotoğraflar çekerek tarihi gümrük hanı ile terzilerin evi cıncıklı hamamla ilgili bilgi aldı.

Gurubun gezilerine öncelik eden Siverek sevdalısı Koçali Aymaz ile Gurup daha sonra saklı9 cennet olarak bilinen Takoran vadisine yolculuk yaptılar. Takoran Kırsal Mahalle Muhtarı Sıtkı Köprüdüzü tarafından sevgi ve ilgiyle karşılan gurup daha sonra tekne ile Fırat vadisinde gezi yaptı.

Gurup bölgede  çokça fotoğraf ve görüntü alırken öğrenciler  ilk kez böyle güzel bir yer gördüklerini,bu doğal güzellikleri bu cennetten  bir parça  güzelim yerlerin mutlak tanıtılması gerektiğine  dikkat çekektiler.

Gurupla birlikte geziye katılan coğrafya bölümü öğretim üyeleri yaptıkları açıklamada şunları kaydetti:

“Coğrafya bölümü öğrencilerimiz için bu çok faydalı bir gezi oldu. Öğrencilerimiz bölgeye hayran kaldılar, gezide bize eşlik eden değerli insan Siverek sevdalısı Koçali Aymaz'a misafirperverliğiyle bizlere güzel bir gün geçirmemizde yardımcı olan Takoran muhtarı Sıtkı Köprüdüz'e teşekkür ederiz " dediler.  http://www.irfangazetesi.com/haber/1919/harran-universitesi-ogrencileri-siverekte.html 


 


Coğrafya Bölümü Öğretim Üyeleri 13-15.07.2016 Tarihleri Arasında Avusturya'nın Viyana Kentinde Yapılan Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'na (İnternational Science and Tecnology Conference) 8 Bilimsel Çalışma ile Katılarak Üniversitemizi Yurt Dışında Başarıyla Temsil Etmiştir.

 

DUYURULAR

İlgili Makama Veri İsteği Formu

 

Doç. Dr. Sedat BENEK'in ŞURKAV dergisinin 31. sayısında yer alan " FIRAT'IN GİZEMLİ VADİSİ: TAKORAN" adlı makalesini okumak için tıklayın

.