Değerli öğrencilerimiz,

Zorlu bir maratonu başarıyla tamamlayıp kendinize iyi bir gelecek hazırlamak için seçtiğiniz Endüstri Mühendisliği Bölümümüze Hoş Geldiniz.
 

Endüstri Mühendisliği malzeme, makine, enerji, para, teknoloji, bilgi ve insan kaynaklarının bir sistem olarak etkin şekilde tasarımı ve geliştirilmesiyle birlikte verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan mühendislik dalıdır. Günümüzün üretim sistemlerini derinden etkileyen ekonomik ve teknolojik gelişmeler, kıt olan kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını çok önemli hale getirmiştir. Bu nedenle, Endüstri Mühendisliği programı, üretim sistemlerinin analizi ve tasarımı, kurumsal kaynak planlama, kalite kontrol, yöneylem araştırması, benzetim, tesis planlama, yalın imalat, tedarik zinciri yönetimi, bilgi yönetimi, envanter yönetimi, iş bilimi gibi bilim dallarında en son güncel konuları içermektedir. Harran Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı olarak şunu ifade etmek istiyorum: Öğrencilerimizin sadece mevcut kuruluşların kalitesini etkin ve verimli şekilde yükseltmek için istihdam edilmeleri değil problem çözme, analitik/yenilikçi düşünme ve her türlü iletişim kurabilme yetenekleriyle küresel düzeyde değersayım (paradigma) öncüleri olarak yetişmelerini sağlamak ana hedefimizdir.
 

Mezunlarımızın hemen her iş alanında oldukça başarılı konumlarda iş imkânı bulacağına inanıyorum. Bunun sebebi eğitim alırken yüksek bir donanım sahibi olacağınızdandır. Tabii ki unutulmaması gereken nokta, kendinizi sürekli geliştirmedir. Profesyonel gelişimin açık uçlu bir süreç olduğunu, öğrenmenin sonlu ve okul sıralarından ibaret bir aktivite olmadığını, size verilenlerle yetinmeyip devamlı kendi dağarcığınıza bir şeyler katmanız gerektiğini hatırınızda tutmanızı tavsiye ediyorum.
 

Bölümümüzde alacağınız öğrenim süresince, gerek akademik gerek sosyal/kültürel soru/sorunlarınızda birlikte çözüm geliştirmek için elimden gelen desteği vereceğimi sizlere hatırlatmak isterim. Lütfen programlarımızı incelemek için zaman ayırın ve her sorunuz için fakültenin veya personelimizin birine ulaşmaktan çekinmeyin. Beklentilerinizi karşılamak, beslemek ve gelecekteki başarınızda size yardımcı olmak için buradayız. Ayrıca, programlarla ilgili başka bilgiye ihtiyacınız olursa, ofisime uğrayabilir veya bana e-posta gönderebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve başarılı üniversite yılları geçirmenizi dilerim.
 

Saygılarımla,
 

Dr. Öğr. Üyesi İ. Hakan KARAÇİZMELİ

Bölüm Başkanı