Tarih ve Medeniyet Kulübümüzün koordine ettiği panele Dekanımız Prof. Dr. Murat Akgündüz ve Bosna-Hersek Milli Şairi Prof. Dr. Cemalettin Latiç konuşmacı olarak katılmıştır. Panelin moderatörlüğünü İSDAM YK Başkan Yardımcısı Abdullah Serenli yapmıştır.
İstanbul Stratejik Düşünce ve Araştırma Merkezi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak projesi olan Osmanlı Atlası Projesi kapsamında Osmanlı hakimiyet alanı sonrasında Balkan topraklarında kurulan devletlerin siyasi tarihi, yakın dönem siyasi süreçleri, ekonomik ve kültürel durumları, Osmanlı sonrası geçmiş ve gelecek arasındaki ilişkileri, toplumsal yapıları gibi konular yapılan araştırmalar sonucunda raporlaştırılmıştır.
Ayrıca Bosna Hersek’in milli şairi Prof. Dr. Cemalettin Latiç konuşmalarında;
Boşnak kelimesinin anlamını Bosnalıların yumuşak huylu ve zeki olduklarını söyledi ve eskiden inanmış oldukları dinin İslam dinine yakın olduğunu ve birçok şeyde benzediğini söyledi. Bosna Hersek’in şuanki siyasi durumunu Sırpların ve Hırvatların Boşnakların üzerine yaptığı baskılarını anlattı ve Aliya İzzet Begovic’in Bosna Hersek’i Türkiye cumhuriyetine emanet ettiğini ve Türkiye’nin bu emaneti hak ettiğini söyledi. Türkiye cumhuriyetinin geleceğinde Bosna Hersek gibi muslüman ülkelerin haklarını en iyi şekilde savunacaklarını dile getirdi.
 

BOLOGNA

 

YENİ ÇIKANLAR