Bölümümüzü seçmek isteyen aday öğrencilerimiz için bilgiler; 
Neden Harran Makina Mühendisliği?
 1. Bölümümüz 1993 yılında Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuş olup Makina Mühendisliği öğretiminde yaklaşık 26 yıllık tecrübeye sahiptir,
 
 1. Bölümümüz; İmalat Konstrüksiyon, Mekanik, Enerji, Termodinamik ile  Makine Teorisi ve Dinamiği anabilim dallarına ve bu alanlara ait yoğun olarak kullanılmakta olan zengin bir laboratuvar altyapısına sahiptir,
 
 1. Bölümümüz, fakültemizin en geniş öğretim elemanı kadrosuna sahip bölümüdür, yüksek lisans ve doktora programları vardır.
 
 1. Bölümümüzde intörn mühendislik uygulaması bulunmaktadır. Bu program ile, başvuru şartlarını sağlayan son sınıf öğrencilerimiz, son dönemlerini (yaklaşık 4 aylık kesintisiz olarak) sanayide sahada geçirerek mühendisliğe adım atmış olurlar. “İntörn Mühendisler” bir mühendis gibi sanayide çalışmalar yapmaktadırlar. Öğrencilerimiz, Bölümde almış oldukları teorik ve pratik eğitimlerinin üzerine direkt olarak sanayideki uygulamaları da ekleyerek mühendis olarak sanayiye çıkmaya hazır olarak eğitilmektedirler.
 
 1. Bölümümüz öğrencileri çift anadal ve yandal öğretimi alma hakkına sahiptir. Müracaat şartlarını sağlamak koşuluyla bir Çift Anadal programına devam ederek Makina Mühendisliği diploması yanında başka bir anadalın (Örneğin: İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği vb.) diplomasını alabilirsiniz. Müracaat şartlarını sağlamak koşuluyla bir yandal programına devam ederek Makina Mühendisliği Diploması ile birlikte başka bir alanda (Örneğin: İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği vb.) sertifika alabilirsiniz.
 
 1. Bölümümüz öğrencileri, AB’deki üniversitelerle Erasmus programı kapsamında yaptığımız öğrenci değişimi anlaşmaları kapsamında öğretim hayatlarının 1 veya 2 yarıyılını (gerekli şartları sağlamak koşuluyla) Avrupa’daki üniversitelerde geçirebilirler,
 
 1. Bölümümüzde uygulanan öğretim programı ve öğretim faaliyetleri ulusal ve uluslararası kuruluşların istek ve beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olup sürekli güncellenmektedir. Uygulanan müfreat Müdek ve Bologna programlarına uygundur. Müdek akreditasyonu için başvuru yapılmıştır.
 
 1. Bölümümüzden mezun olanlar, bölümümüz bünyesinde yürütülen yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler,
 
 1. Mezunlarımız Türkiye'deki bir çok saygın kuruluşta görev yapmaktadır,
 
 1. Bölümümüzde, çeşitli teknik geziler, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek öğrencilerimizin teknik alanda olduğu kadar sosyal alanda da yetişmesine önem verilmektedir.
 
 1. Çalışma alanı olarak;
Kalorifer tesisatından nükleer santrale, bisikletten spor otomobile, çamaşır makinesinden Petro-kimya tesislerine, buzdolabından buz pateni pistine kadar her konu Makine Mühendisliğinin ilgi alanına girer.
Makine mühendislerinin çalışma alanı çok geniştir. Her türlü Makine, Tasarım ve İmalat sektöründe Makine Mühendisi olarak çalışılabilir; yurtiçi ve yurtdışı firmalarda teknik eleman ve yönetici olarak görev alınabilir; binaların ısıtma-soğutma-asansör projelendirmeleri yapılabilir; kamuya ait birçok alanda Makine Mühendisi olarak çalışılabilir; yüksek lisans ve doktora yapılabilir, devlet ve özel üniversitelerde akademisyen olarak çalışılabilir.
 

 
 
 

daha geniş bilgi almak için aşağıda yer alan bölüm tanıtım sunusuna bakmanızı öneririz;

--->>  HRÜ Makine Mühendisliği Tanıtım Sunusu 


 


 

İLETİŞİM

     
Harran Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Makina Mühendisliği Bölümü
Osmanbey Yerleşkesi
63190 Haliliye / Şanlıurfa


E-posta: makbol@harran.edu.tr
Tlf: 04143183000/1126
       
04143183000/3798