Bölümümüzü seçmek isteyen aday öğrencilerimiz için bilgiler


 
Neden Harran Makina Mühendisliği?
 
 1. Bölümümüz 1993 yılında Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuş olup Makina Mühendisliği öğretiminde yaklaşık 21 yıllık tecrübeye sahiptir,
 
 1. Bölümümüz yoğun olarak kullanılmakta olan zengin bir laboratuvar altyapısına sahiptir,
 
 1. Bölümümüz, fakültemizin en geniş öğretim elemanı kadrosuna sahip bölümüdür, yüksek lisans ve doktora programları vardır.
 
 1. Bölümümüzde intörn mühendislik uygulaması bulunmaktadır. Bu program ile, başvuru şartlarını sağlayan son sınıf öğrencilerimiz, son dönemlerini (yaklaşık 4 aylık kesintisiz olarak) sanayide sahada geçirerek mühendisliğe adım atmış olurlar. “İntörn Mühendisler” bir mühendis gibi sanayide çalışmalar yapmaktadırlar. Öğrencilerimiz, Bölümde almış oldukları teorik ve pratik eğitimlerinin üzerine direkt olarak sanayideki uygulamaları da ekleyerek mühendis olarak sanayiye çıkmaya hazır olarak eğitilmektedirler.
 
 1. Bölümümüz öğrencileri çift anadal ve yandal öğretimi alma hakkına sahiptir. Müracaat şartlarını sağlamak koşuluyla bir Çift Anadal programına devam ederek Makina Mühendisliği diploması yanında başka bir anadalın (Örneğin: İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği vb.) diplomasını alabilirsiniz. Müracaat şartlarını sağlamak koşuluyla bir yandal programına devam ederek Makina Mühendisliği Diploması ile birlikte başka bir alanda (Örneğin: İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği vb.) sertifika alabilirsiniz.
 
 1. Bölümümüz öğrencileri, AB’deki üniversitelerle Erasmus programı kapsamında yaptığımız öğrenci değişimi anlaşmaları kapsamında öğretim hayatlarının 1 veya 2 yarıyılını (gerekli şartları sağlamak koşuluyla) Avrupa’daki üniversitelerde geçirebilirler,
 
 1. Bölümümüzde uygulanan öğretim programı ve öğretim faaliyetleri ulusal ve uluslararası kuruluşların istek ve beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olup sürekli güncellenmektedir,
 
 1. Bölümümüzden mezun olanlar, bölümümüz bünyesinde yürütülen yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler,
 
 1. Mezunlarımız Türkiye'deki bir çok saygın kuruluşta görev yapmaktadır,
 
 1. Bölümümüzde, çeşitli teknik geziler, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek öğrencilerimizin teknik alanda olduğu kadar sosyal alanda da yetişmesine önem verilmektedir.
 
 1. Çalışma alanı olarak;
Kalorifer tesisatından nükleer santrale, bisikletten spor otomobiline, çamaşır makinesinden Petro-kimya tesislerine, buzdolabından buz pateni pistine kadar çok fazla konu Makine Mühendisliğinin ilgi alanına girer. Makine mühendisleri her türlü Makine, Tasarım ve İmalat, Elektrik Makineleri, Petro-Kimya, Gıda, Demir-Çelik, Uçak, Otomotiv ve Tekstil Sanayi; Hidro-Elektrik, Nükleer ve Termik Santraller; Bina Mühendisliği (Isıtma, Soğutma), AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) v.b. sektörlerin çeşitli birimlerinde işletme, bakım, onarım, üretim, kalite kontrol, tasarım, proje, pazarlama, müteahhitlik, müşavirlik ve idari görevlerde hizmet verebilmektedirler.


 
  
 


 


 

::İLETİŞİM

     
Harran Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Makina Mühendisliği Bölümü
Osmanbey Yerleşkesi
63190 Haliliye / Şanlıurfa


E-posta: makbol@harran.edu.tr
Tlf: 04143183000/1126
       
04143183000/3798