OKULUMUZUN 2016-2017 FAALİYET RAPORU

II. GELENEKSEL FUTSAL TURNUVASI

9-16 Nisan 2018 tarihleri arasında okulumuzun programları arasında ‘’Futsal Turnuvası’’ gerçekleştirildi. Sekiz takımın yer aldığı turnuvada
1.Ameliyathane Hizmetleri Programı
2.Podoloji Programı
3. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı
oldu. Öğrencilere madalyaları okul müdürümüz Dr. Öğretim Üyesi İsmail KOYUNCU tarafından verildi. Turnuva boyunca desteklerini esirgemeyen BESYO’dan Öğr. Gör. Resul HALAT, Abdulaziz KULAK’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.MİKROSKOBİK CANLILARI İNCELEME GEZİSİ

16 Nisan 2018 tarihinde Prof. Dr. Abdulkadir KARAHAN İlköğretim Okulu 4-D sınıfı öğrencileri, Öğretmen Kezban ARPACI ve Rehber Öğretmenleri eşliğinde okulumuzu ziyaret etti. Öğrenciler Öğr. Gör. M. Şerif KİRİŞÇİ eşliğinde Optisyenlik ve Podoloji Laboratuarlarını gezdi. Öğr. Gör. Selahattin GÜR eşliğinde anatomi, biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuarlarını gezen öğrenciler mikroskopla inceleme yaptılar.Öğrencileri makamında kabul eden yüksekokul müdürümüz Dr. Öğretim Üyesi İsmail KOYUNCU öğrencilerin sorularını yanıtladı.
MEZUNİYET BALOSU

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE SAĞLIK EĞİTİMİ

Okul Sağlığı, okul çağındaki çocukların karşılaşabilecekleri hastalık, sakatlık ve bağımlılık durumlarının erken belirlenmesi, düzeltilmesi, önlenmesi ya da iyileştirilmesine yönelik temel uygulamaları kapsar.
Temel amaç toplumda okul çağındaki bütün çocukların mümkün olan en iyi bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığa kavuşmalarını sağlamak ve sürdürmektir. Böylece çocukların, dolayısı ile toplumun sağlık düzeyini yükseltmektir.  Bu çağda alınan koruyucu önlemler yaşam boyunca da etkili olmaktadır. Ayrıca çocukların okulda aldıkları sağlık mesajlarını arkadaşlarına ve ailelerine iletmede çok etkili oldukları da bilinmektedir.
Okul çağındaki çocukların birçoğu için okul, kendi evleri dışında, toplu olarak bulundukları ilk yerdir. Çocuk bu süre içinde, öğrenme yolu ile kendisini hayata hazırlamaktadır.  Okul çağı, alma ve etkilenme evresidir. Bu bakımdan okul, aynı zamanda sıkı gözlem ve koruyucu önlemlerin alınması gereken bir yerdir. Eğer bu devre içinde çocuğa iyi bir sağlık bilgisi verilir, sağlıkla ilgili doğru davranışlar kazandırılabilirse, sağlık konusunda bilinçli bir toplum yetiştirilmiş olacaktır.
Haran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak Nisan-Mayıs ayı boyunca Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ilköğretim okullarında Öğr. Gör. Suzan HAVLİOĞLU koordinatörlüğünde öğrencilerimizle birlikte eğitim verilecektir. Özellikle okul sağlığı programı kapsamında ilkyardım, kazalardan korunma, hijyen, çevre sağlığı, bulaşıcı hastalıklar ve bağışıklaşma konularında eğitim verilerek öğrencilere doğru sağlık davranışları kazandırılması amaçlanmaktadır.
İlk olarak 17.04.2018 tarihinde Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Anestezi Teknikerliği bölümü öğrencileri tarafından Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Bilim İlköğretim okuluna gidilerek yaklaşık 1000 öğrenciye kişisel hijyen konularında sağlık eğitimi verilmiştir.

OPTİSYENLİK -SEKTÖR BULUŞMASI

Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı Sektör Buluşması
 
Değerli Meslektaşlarımız ve öğrencilerimiz,
 
13 Nisan 2018 Cuma günü, Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Optisyenlik Programı Adellens Cortex firmasından Sayın Kardelen GÜRZ, Sayın Hüseyin SEL, Alcon Lens firmasından Sayın Gürkan KAŞKA, Şenyıldız Yazılım firmasından Sayın Erdal ŞENYILDIZ ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ramazan ÖZMUTLU’nun katılımı ile yapılan sektör buluşması ziyaretinde bulundu.
TOOMD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ramazan ÖZMUTLU Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği ve Odaları ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar, bugünkü düzenleme ve devamında izlenecek yol hakkında aday optisyenlerimiz ile bilgi paylaşım yaptı. Sivil toplum kuruluşu olarak görev ve sorumluluklarımız ile birlikte gerçekleştirilen çalışmaları, aday optisyenlerin mezun oldukları zaman bilmesi gereken mevzuat, Kanun, yönetmelikler, sözleşmeler vb yasal düzenlemeler hakkında sunum yaptıktan sonra Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği ve Odaları hakkında yapılan yasal düzenlemeler ve uygulama süreci, seçilme ve seçme hakkında bilgi paylaşımlarını yaptı.
Alcon Lens firmasından Sayın Gürkan KAŞKA aday  optisyenlerimize lensin tarihçesi ve günümüze kadar geçen süreçler ve kontak lens kullanımına bağlı istatistiki veriler ile birlikte Optisyenlik müesseselerinde satışına yönelik çok değerli paylaşımlarından sonra Alcon ürünleri ve özellikleri hakkında sunumunu gerçekleştirdi.
Adellens Cortex firmasından Sayın Kardelen GÜRZ tarafından firma hakkında bilgi paylaşımı ile birlikte gözlük camları ve özellikleri ile birlikte Adellens firmasında üretilen cam portföyü ve çeşitlilikleri hakkında geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirmek üzere aramızda bulundu.
Şenyıldız Yazılım firmasından Sayın Erdal ŞENYILDIZ ise ÜTS ( Ürün Takip Sistemi ), Medula Optik Provizyon Sistemi ve Optik Programları hakkında sunumu ve uygulamalı gösterimi ile aday optisyenlerimizin mezuniyeti sonrası müessesede stok takibi, hasta takibi, cari takibi vb uygulamalar ile müesseselerin kurumsallaşmasına destek sağlayan uygulamalar paylaştı.
Bu buluşmada bize eşlik eden Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Hocalarına, Optisyenlik Programının değerli öğrencilerine ve meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

.Podoloji Programımız tarafından Harran Üniversitesi personellerini aşağıda belirtilen gün ve saatlerde ayak bakımına bekleriz.

 
Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe
08:00- 16:00 08:00- 16:00 08:00- 16:00 08:00- 12:00

AYAK VE GÖZ SAĞLIĞI HİZMETLERİMİZ

Yüksekokulumuzun Harran Üniversitesi Yenişehir kampüsünde bulunan yeni binasına taşındıktan sonra, yer problemi çözüldüğü için uygulamalara daha fazla ağırlık vermeye başladık. Taşınmayı müteakip hızlıca laboratuvarlarımız oluşturulmaya başlandı. Bunlardan ikisi olan Podoloji ve Optisyenlik laboratuvarları öğrencilerimiz staj yapacak şekilde düzenlendi. İlerleyen aylarda halka açılarak ayak sağlığı ve göz sağlığı konusunda hizmete başlanacaktır.

           

BAĞLANTILARDERSLER

1.Tıbbi Hizmetler ve Teknikler
 
2-Eczacılık
 
3-Terapi ve Rehabilitasyon
   -Fizyoterapi
 
4-Yönetim ve Organizasyon
   -Sağlık Turizmi İşletmeciliği