SOSYAL VE KÜLTÜREL HİZMETLER

 
      Üniversitemizin Sosyal ve Kültürel Faaliyetleri Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza bağlı Kültür Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Amaç öğrencilerin kültürel faaliyetlere katılımlarını sağlayarak kişilik gelişimlerine ve sosyalleşmelerine katkıda bulunmaktır. Yıl içinde çeşitli konularda konferans, panel, sempozyum, konser ve şenlikler organize edilmektedir. Özellikle Üniversitemizde geleneksel olarak her yıl düzenlenen bahar şenliği öğrencilerimizin yanı sıra yöre halkının da Üniversitemizle daha fazla kaynaşmasına olanak tanımaktadır.

       Üniversitemizce kurulmuş olan “Öğrenci Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Düzenleme Komisyonu”na bağlı olarak çalışan 44 adet öğrenci kulübümüz mevcuttur. Bu kulüpler ; satranç kulübü, folklor kulübü, resim kulübü, doğa ve çevre kulübü, toplumsal duyarlılık kulübü, toplum gönüllüleri kulübü, geleneksel türk müziği kulübü, sinema kulübü, fotoğrafçılık kulübü, gezi kulübü, psikoloji ve rehberlik kulübü, ekonomi kulübü, münazara kulübü,…vb.’dir. Bu kulüplere üye öğrencilerimiz yıl içinde yapılan etkinliklere katılarak bireysel veya ekip olarak kendi faaliyetlerini sergilemektedirler.

      Yıl içinde çeşitli teknik gezilerin yanı sıra yöredeki turistik mekanlara da geziler düzenlenmektedir.Üniversitemiz bünyesinde yer alan kapalı ve açık sosyal tesisler, tüm öğrencilerimiz ve idari/akademik personelimize çağdaş sosyal ortamlar sunmaktadır. Üniversitemiz tarafından Şanlıurfa’nın kültür hayatına kazandırılan "Urfa Evi Uygulama Oteli" ise yerel kültürün modern bir yansıması olarak hizmet vermektedir. Baraj suları altında kalmaktan kurtarılıp, Halfeti ilçesinden taşınarak Osmanbey Yerleşkesi’ne inşa edilen ve zamanının en güzel mimari örneklerinden biri olan Feyzullah Konağı,Üniversitemiz kültür faaliyetlerinin yapıldığı bir mekan olmuştur.
Uzun yıllar Akçarlar ailesi tarafından kullanıldığı için “Akçarlar Evi” diye anılan tarihi Şanlıurfa Evi harap bir durumda iken 1993 yılında üniversitemiz tarafından satın alındı. Restorasyonu yapılarak 12 Ekim 2001 tarihinde  “Harran Üniversitesi Kültür Evi” olarak törenle hizmete açıldı.

Daha sonra “Akçarlar Evi” bitişiğinde bulunan yaklaşık 3 asırlık "Tenekeciler Evi" konaklama ve ağırlama amaçlı restore edilerek 06 Kasım 2009 tarihinde "Harran Üniversitesi Urfa Evi Uygulama Oteli" olarak hizmete açılmıştır.