2014 YILINDA YAPILAN FAALİYETLER
 1. İş Sürekliliği Projesi (Felaket Kurtarma Projesi) kapsamında daha önce Üniversitemiz Ana Sistem Odası'na kurulan Netapp Fas 3250 Veri Depolama Sisteminin bire bir aynısı Öğrenci İşler Sistem Odasına tesis edilerek hizmete alınmıştır. Ayrıca bu çalışma kapsamında Öğrenci İşleri Sistem Odası da modernize edilerek 20 KVA kesintisiz güç kaynağı ile takviye edilmiştir.
 2. Güzel Sanatlar Fakültesi binasında bulunan Öğrenci İşleri,ÖSYM Bürosu,Açıköğretim Bürosu ile diğer birimlerin Network alt yapısı modernize edilerek kablolama alt yapısı ile aktif cihazları yenilenmiştir.
 3. Eski Rektörlük binasının Modernizasyon Alt Yapı Çalışması Aralık 2014 itibari ile bitirilmiştir.Bu çalışma kapsamında kablolama alt yapısı ve aktif cihazlar yenilenmiştir.
 4. Aralık 2014 tarihi itibari ile 96 adet IP kamera alınarak Osmanbey Yerleşkesi'nin değişik noktalarına montajı yapılmış ve aktif hale getirilmiştir.
 5. Üniversitemiz Sağlık,Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Osmanbey Yerleşkesi'nde bulunan Sosyal Tesisler'in tüm kat ve koridorlarına kablosuz internet cihazları monte edilerek hizmete alınmıştır.
 6. Üniversitemiz Merkezi dersliklere kablolu ve kablosuz internet bağlantısı yapılmıştır.
 7. Osmanbey Yerleşkesi Açık alan internet bağlantısı ile Göl çevresinde bulunan çarşı bölgesine kablosuz internet bağlantısı yapılmıştır.
 8. Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığında kullanılmak üzere Yaklaşık MaliyetHakediş ve Kesin Hesap Programı satın alınarak hizmete alınmıştır.
 9. Üniversitemiz ana web sitesinin güncellenmesi, Üniversitemizle ilgili duyuru, haber, etkinliklerin güncellenmesi hizmeti devam etmektedir.(https://www.harran.edu.tr )
 10. Üniversitemiz Birimler için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından alınan "Harran Üniversitesi İçerik Sistemi" ile web site hizmeti devam etmektedir. Birimlerden gelen ilgili personele sistemin eğitimi verilerek yeni web sitelerinin teslimi devam etmektedir. Böylece birimlere daha kullanışlı ve güvenli bir web arayüzü sağlanmaktadır. (http://web.harran.edu.tr/)
 11. Üniversitemiz Ana sistem odasına EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) hazırlık çalışmaları kapsamında 110 TB’lı Netapp Fas 3250 Veri Depolama Sistemi (Storage) alınarak montajı yapıldı ve Vmware yazılımı ile sanallaştırma yapıldı.
 12. EYYÜBİYE YERLEŞKESİ  Modernizasyon Alt Yapı Çalışması tamamlandı. Eski yapı ile yeni yapının fotoğraflarına ulaşmak için tıklayınız...
 13. Bozova MYO  Modernizasyon Alt Yapı Çalışması tamamlandı. fotoğraflara ulaşmak için tıklayınız...
 14. Üniversitemiz Hukuk Müşavirliği Biriminde kullanılmak üzere İcra Takip Programı satın alınarak hizmete alınmıştır.
 15. Üniversitemiz Osmanbey Yerleşkesi'nde bulunan Mühendislik Fakültesi binası için ihtiyaç duyulan 1 adet Omurga Anahtarı satın alındı.
 16. 2013 yılında EDUROAM’a katılan Üniversitemizde  eduroam yayını yapan cihaz sayısı 8 adet dış ortam, 120 adet iç ortam olmak üzere; toplam 128 noktaya ulaşmıştır.
 17. Personelimizin kullandığı bilgisayarları zararlı yazılımlara karşı korumak için 3000 kullanıcılı 3 yıl lisanslı antivirüs programı alındı.
 18. Eyyübiye Yerleşkesi Sera Bölgesine internet bağlantısı sağlandı.
 19. Bilgi İşlem Daire Başkanlığında kullanılmak üzere 1 adet Yedekleme Yazılımı (Programı) ve 1 adet Yedekleme Ön İzleme ve Raporlama Sistemi temini ve kurulumu yapıldı.
 20. Bilgi İşlem Daire Başkanlığında kullanılmak üzere 1 adet "Sanallaştırma Yazılımı Programı" (Vmware) satın alımı yapıldı.
 21. Üniversitemiz Eyyübiye Yerleşkesinin daha güvenli ve verimli internet bağlantısı için Yenişehir Yerleşkesinde bulunan Antikor ana sistemine Tünelleme Yazılımı (Program) DMO’dan alınmıştır.
 
 1. Osmanbey Yerleşkesi Yeni Merkez Kütüphane:
  1. Üniversitemiz Merkezi Kütüphanesi için alınan 25 adet T410 İnce İstemci ve bir adet sunucu tesis edilmiştir.
  2. 3 adet Kiosk Dokunmatik Ekran tesis edilmiştir.
  3. 12 adet Aruba marka AP tesis edilerek kablosuz internet bağlantısı sağlanmıştır.
  4. 60 KVA Kesintisiz güç kaynağı alınarak hizmete sunulmuştur.
  5. 1 adet 48 portlu Poe switch tesis edilmiştir.
 2. Eyyübiye Kampüsü Alt Yapı Modernizasyon Çalışması:
  1. Sistem Odası Yenilenerek daha modern bir şekle kavuşturuldu. Ayrıca 10 KVA kesintisiz güç kaynağı tesis edildi.
  2. Alt Yapısı Modernizasyon çalışması kapsamında tüm aktif cihazlar(switch) 24 adet yeni akıllı yönetilebilen modellerle değiştirildi.
  3. Binalar arası yer altından 2 Km fiber optik kablo döşenerek devreye alınmıştır.
  4. Binalar arasında bağlantıyı sağlayan media converter devre dışı bırakılarak daha modern anahtarlama cihazları üzerinden bağlantı sağlandı.
 3. İnternet Hızı:
  1. 17.11.2014 tarihinde Harran Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi'ndeki "Metro Ethernet Toplama Merkezi" kapasitesi 600 Mbps'e (254 Mbps Şehir İçi,300 Mbps Şehirler Arası) yükseltilmiştir.
  2. 17.11.2014 tarihinde Osmanbey Kampüsü ile Harran Üniversitesi arasında çalışmakta olan Noktadan Noktaya Metro Ethernet devre kapasitesi 100 Mbps'den 150 Mbps hızına yükseltilmiştir.
 4. 30.09.2014 tarihinde Eyyübiye Kampüsü ile Harran Üniversitesi arasında çalışmakta olan Noktadan Noktaya Metro Ethernet devre kapasitesi 20 Mbps'den 30 Mbps hızına yükseltilmiştir.
 5. 30.09.2014 tarihinde Harran Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi'ndeki "Metro Ethernet Toplama Merkezi" port kapasitesi 400 Mbps'e (195 Mbps Şehir İçi, 200 Mbps Şehirler Arası) yükseltilmiştir.
 6. 27.01.2014 tarihinde Harran Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi'ndeki  "Metro Ethernet Toplama merkezi" port kapasitesi 400 Mbps’e (185 Mbps Şehir İçi, 200 Mbps Şehirler Arası) yükseltilmiştir.
 7. Yenişehir Merkezi ile Osmanbey Kampüsü arasındaki internet hızı 80 Mbps’ten 100 Mbps’e, Eyyübiye Kampüsü 10 Mbps’ten 20 Mbps’e, Şair Nabi Kampüsü 5 Mbps’ten 10 Mbps’e yükseltilmiştir.
 
 1. Osmanbey Sistem Odası:
  1. 60 KVA Kesintisiz güç kaynağı alınarak hizmete sunulmuştur.
  2. HP Marka 10500 merkezi Ana switch alınarak hizmete sunulmuştur.
  3. Fen-Edebiyat ana sistem odasına 20 KVA Kesintisiz Güç Kaynağı tesis edilerek hizmete sunulmuştur.
 
 
 
2013 YILINDA YAPILAN FAALİYETLER  
 1. Daire Başkanlığımıza tahsis edilen 2002 model Fiat Doblo (1.6 motor) model araç ile Osmanbey, Eyyübiye, Şabi Nabi Yerleşkeleri ile ilçe MYO’na ihtiyaç halinde ulaşım sağlanmaktadır.
 2. Üniversitemizin değişik yerleşkelerinde; bulunan kamera sistemi ile internet alt yapısında mevcut bulunan 60 km civarındaki Fiber Optik kablo ile yeni bitmek üzere olan binalardaki network işlerinde kullanılmak üzere, 1 adet Fiber Optik Füzyon Ek Cihazı  alımı yapılmıştır. Söz konusu füzyon işlemleri teknik elamanlarımız tarafından yapılmaktadır.
 3. Üniversitemiz Bilgi İşlem Merkez Sistem Odası yenilenmiş haliyle başka bir odaya  taşındı. (Fotoğraflar için tıklatınız...)
 4. Üniversitemizi tanıtıcı 20  m2  büyüklüğünde Totem (Led Ekran) Osmanbey Yerleşkesi şenlik alanına kuruldu.
 5. Osmanbey Yerleşkesi çarşı bölgesi için yer altından fiber optik kablo döşenerek ilgili bölgenin internet bağlantısı yapıldı.
 6. Yenişehir ve Osmanbey Yerleşkelerindeki  Antikor güvenlik sistemi için her biri 32 GB Ram ve çift işlemcili sunucular alınarak hizmete sunuldu.
 7. Üniversitemiz E-posta sistemi için satın alınan Surgate Antispam güvenlik sistemi yazılımı ve sunucu sertifikası ile personel e-postalarına spam e-postalar engellenmektedir.
 8. Harran  Üniversitesi  Network  teknik  altyapısının   çekirdeğini  HARRAN–NET olarak adlandırılan ve 350 Mbps hızı (200 Mbps şehirler arası ve 150 Mbps şehir içi) destekleyen fiber-optik ATM omurgası oluşturulmuştur.
 9. İnternet hızımız 2 katına çıktı. Yenişehir Kampüsündeki ULAKNET'e bağlı olan ana omurga data hattı 100 Mbps’den 200 Mbps’e yükseltilmiştir. Yenişehir Kampüsü ile Osmanbey Kampüsü arasındaki noktadan noktaya metro ethernet  hızımız 50 Mbps’den  80  Mbps’e yükseltilmiştir. Yenişehir Kampüsü ile Birecik MYO  arasındaki noktadan noktaya metro ethernet  hızımız 5 Mbps’den  10  Mbps’e yükseltilmiştir.
 10. Osmanbey ana kampüsü’nde yeni kurulan Merkezi kütüphane ve merkezi laboratuvar binalarının yerel iletişim ağı (LAN) yapım sağlanmış olup, 1 km dolayında fiber Optik kablo çekilerek sonlandırılması yapılmıştır.
 11. Üniversitemizde kullanılmakta olan; Kurumsal Antikor Güvenlik ve Web Filtrele Yazılımının,  2 yıllık Antikor Kurumsal P Serisi Güncelleme Lisansının D.M.O. kanalıyla alımı yapıldı.
 12. Öğrencilerin Bilgisayar Laboratuvarlarında kullanılan SPSS İstatistik programının, 2013-2014 dönemi için 2 kullanıcılı IBM SPSS Statistics Base Programı Yıllık Lisans yenilemesi yapıldı.
 13. Yeni Öğrenci E-posta sunucusu 11.02.2013 tarihinde hizmete girmiştir.  (http://ogr.harran.edu.tr )
 14. Üniversitemiz birimler yeni web site tasarımı için "Harran Üniversitesi İçerik Sistemi" hizmete girmiştir.  (http://web.harran.edu.tr/)
 15. Üniversitemiz web sitesi yeni tasarımı ile 10.06.2013 tarihinde hizmete girmiştir.  (https://www.harran.edu.tr )
 16. Üniversitemiz Akademik ve İdari personel için kullanılan e-posta sunucusunun yetersiz kalması sonucu; işlemci sayısı, disk kapasitesi ve Ram bellek bakımından gelişmiş 1 adet sunucunun(server) alımı yapıldı. Personel e-posta sistemi yapılan çalışma sonucunda yenilenerek, satın alınan yeni yüksek özellikli bir sunucuya aktarılmıştır. Kullanıcı kotaları 512 MB'dan 1 GB'a yükseltilmiştir. Ayrıca yazılımsal olarak mevcut eposta sisteminin son versiyonu yüklenerek hizmete sunulmuştur. Eski sunucudan tüm epostalar yeni sunucuya aktarılmıştır. (https://mail.harran.edu.tr )
 17. Makine Fabrikası ve Kız yurdunda 17 ve Sağlık Yüksekokulunda 6 olmak üzere; toplam 23 adet kullanıcı internet hattı çekildi.
 18. Eyyübiye Kampüsündeki Hayvan Hastanesi ve Hayvan Ahırlarına  8 kanallı 2 DVR kayıt sistemi ve 9 kameralı güvenlik kamera sistemi kuruldu.
 19. Üniversitemiz Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Bürosunda kullanılmak üzere; Dahili Hafızalı Video kamera, Tarayıcı, Tripod, Harici Hard Disk ve 4 adet yedek parça alımı yapıldı.
 20. Üniversitemiz tanıtımında (öğrencilere öğretim yılı açılışlarında, konferans ve toplantılarda) dağıtılmak üzere üniversitemiz logosu basılı 3.000 adet Türkçe ve 500 adet İngilizce tanıtım CD’si olmak üzere toplam 3.500 Cd ile 5.000 adet kağıt kabının yaptırıldı.
 21. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Özel Yetenek sınavları ile Eğitim-Öğretim yılı içerisinde değişik ortam ve uygulamalarda kullanılmak üzere Powertimer Test Sistemi  ve Skorboard(Görüntü) cihazı  temin edilmiş olup, BESYO’ya teslim edilmiştir.
 22. Birecik M.Y.O. Network altyapısı tamamen değiştirilerek binalar arası fiber optik kablo, bina içi UTP kablo ve switch yapısı modernize edilmiştir.
 23. Sağlık Y.O ve Sağlık Hizmetleri M.Y.O. binalarına  4 Güvenlik kameralı ve 8 kanallı DVR kayıt sistemini alınması ve montajının yapılması.
 24. Üniversitemizde mevcut “Aruba 7210 controler” ile kullanılmak üzere 8 adet dış ortam 20 adet iç ortam kablosuz erişim noktası cihazı alımı yapılarak devreye alınmıştır.
 25. EDUROAM’a katılan Üniversitemizde  mevcut “Aruba 7210 Controler” için 128 adet merkezi yönetim lisansı, Üniversitemiz değişik birimlerindeki sunucularda kullanılmak üzere 5 adet Windows 2012 Server İşletim Sistemi lisansı ve Andoroid işletim sistemi kullanan mobil cihazlarda uygulama geliştirme ve yayınlamak için gerekli 1 adet sertifika temini ve kurulumu yapılmıştır.
 26. Başkanlığımıza İnternet Fiber optik kablo koruma dolabı ve sistem odası malzeme dolabı satın alınması.
 27. Üniversitemizin ihtiyacı olan Ağ Yönetim Yazılımının DMO kanalıyla müteferrik alımı gerçekleştirildi.
 28. Üniversitemiz Yenişehir Yerleşkesi 2. Nizamiye için 1 adet, Kültür Evi için 2 adet ve Hayvan Hastanesinde öğrenci uygulama laboratuvarında kullanılmak üzere 1 adet IP Kamera ve kampüsler arası evrak dağıtımı yapan genel evrak servisi için 1 adet mobil kamera alımı yapıldı.
 29. Üniversitemiz Osmanbey Yerleşkesinde bulunan Merkezi derslik ile Göl kenarındaki Öğrenci Yaşam Alanı ve Eyyübiye Yerleşkesi Sosyal Bilimler MYO ile Teknik Bilimler MYO Network altyapısı iyileştirilmesi için 1.350 metre 8 core single mode  ve 2.900 metre 4 core single mode Fiber optik kablo alımı.
 30. Eyyübiye yerleşkesinde mevcut network yapısını daha emniyetli kullanmak için kurumsal tünelleme yazılımı kurulumu için 3 adet çift ethernetli İnce İstemcinin(Thin Client) satın alınması.
 31. Eyyübiye Yerleşkesi(Veteriner Fakültesi, Sosyal Bil. M.Y.O.- Radyo TV ve Kafeterya) network alt yapısı modernizasyon çalışmaları kapsamında ihtiyaç duyulan 12.500 metre Cat6  UTP kablonun satın alınması.
 32. Üniversitemiz Osmanbey Yerleşkesinde inşaatı yeni biten Merkezi Kütüphane, Merkezi Derslik ve Sosyal Tesisler ile Eyyübiye Yerleşkesindeki Veteriner Fakültesi ve Sosyal Bilimler MYO network alt yapısında kullanılmak üzere kablo kanalı, elektrik kablosu, sıva üstü data prizi, UTP patch core ve fiber optik kablo sonlandırma aparatlarının satın alınması.
 33. Osmanbey Yerleşkesinde 19 adet kapıya akıllı kart ile çalışan mıknatıslı açma-kapatma sistemi tesisi.
 34. Osmanbey Yerleşkesi Sosyal Tesisler ve Lojman Bölgesine Fiber Optik Kablo tesisi.


Bitirilen Projeler

*        Rektörlük konutu internet bağlantısının yapılması -2009

*        Rektörlük konutuna güvenlik kamerası yapımı-2009

*        Rektörlük Makamı girişi güvenlik kamerası tesisi-2008

*        Bütün kampüslere İP tabanlı telefon santrali alımı ve montajı( 2009 )

*        Web arayüzünün değiştirilmesi -2008

*        Standart web arayüzü geliştirilmesi -2009

*        Web ve mail yolu ile sayfasından kurumsal ilanlar.

*        Web ve mail yolu ile taziye ve tebrikler.
      

 Network &Server

*        Kütüphaneye kurduğumuz proxy sistemi ile elektronik veri tabanlarına network dışından erişim sağlandı.

*        Strateji Dai.Bşk. Bağlı taşınır mal kayıt sistemi için server kurulumu. SGB - NET

*        Kütüphane ve Dök. Daire Başkanlığı otomasyon sistemi server kurulumu

*        Kütüphane ve Dök. Daire Başkanlığı internet salonu kurulumu

*        Öğrenci işleri Daire Başkanlığına server temini

         Güvenlik kameraları

*        Suruç MYO güvenlik kamerası Tesisi -2010

*        Birecik MYO güvenlik kamerası tesisi -2010

*        Viranşehir MYO güvenlik kamerası tesisi – 2011

*        Siverek MYO güvenlik kamerası tesisi – 2011

*        Akçakale MYO güvenlik kamerası tesisi – 2010

*        Hilvan MYO güvenlik kamerası tesisi – 2011

*        Yenişehir güvenlik kamerası modernizasyonu

*        ÖSYM il sınav merkezi Sınav evrak güvenlik kam.

*        ÖSYM Birecik Sınav evrakları güvenlik kamerası.

*        Bozova MYO Güvenlik kamera sistemi

*        Ceylanpınar MYO + Mak. Fab. + Kız yurdu  Güvenlik kamerası

 

               
            İnternet

*        5651 sayılı internet kanununa uygun tüm yerleşkelerimizdeki kullanıcı LOG’larının tutulması

*        Eyyübiye lojmanlarına internet sağlanması -2011

*        Osmanbey 1. kısım lojmanlarına internet sağlanması-2009

*        Eyyübiye kampüsü LAN kısmi modernizasyonu .

*        30 bilgisayarlı İnternet cafe kurulumu ve işletilmesi – osmanbey kampüsü-2009

*        Turizm MYO – Kültür evine metro internet tesisi-2011

*        Turizm MYO – kültür evi 2 adet wireless accses point. ( 2011)

*        Osmanbey kampüsü mavi salon data show askı aparatı ve büyük perde montajı. 2011

*        Ulaştırma Bakanlığı ve YÖK işbirliği ile sağlanan 2 adet interaktif laboratuvarın Osmanbey kampüsünde tesisi.


        İnternet Bağlantısı

*        Kapalı Spor salonu İnternet Bağlantısı sağlanması-2011

*        Stadyum İnternet Bağlantısı sağlanması -2011

*        Mediko Sosyal Merkezi Hizmet Binası İnternet Bağlantısı-2011

*        Osmanbey Kampüsü Mühendislik Fakültesi tüm bloklarının internet ağlarının bitirilmesi- 2009

*        Osmanbey Kampüsü Ziraat Fakültesi tüm bloklarının internet ağlarının bitirilmesi- 2010

*        Osmanbey Kampüsü BESYO internet ağlarının bitirilmesi- 2011

*        7 İlçe MYO binalarının internet bağlantılarının Metro ethernet teknolojilerine geçişin sağlanması.

*        Makine Fab. Sarayönü ve Sağlık MYO kampüsü Metro ethernet teknolojisi.


        Wireless İnternet

*        1000 kullanıcılı 3 yıllık lisanslı antivirüs paketinin alınması ve dağıtılması. -2011

*        Fen Edebiyat Fakültesi 20 adet wireless accses point kurulumu-2011

*        Ziraat Fakültesi 12 adet wireless accses point kurulumu-2011

*        Mühendislik Fakültesi 14 adet wireless accses point kurulumu-2009

*        İlahiyat Fakültesi 6 adet wireless accses point kurulumu-2011

*        İktisat Fakültesi 6 adet wireless accses point kurulumu

*        Şanlıurfa Teknik MYO 2 adet wireless accses point kurulumu -2012

*        Tüm İlçe MYO binalarına 2 şer adet wireless accses point kurulumu

*        Sosyal Tesisler, Merkez cafe, Feyzullah konağı wireless accses point kurulumu
BESYO 2 adet wireless accses point kurulumu -2012

*        Harusem - 1 adet acsess point wireless kurulumu-2012 

             
       Sunucular

*        Web ve  mail sunucusunun modernizasyonu

*        Sunucu sanallaştırılmasının yapılması

*        Web serverlerinin birimlere göre ayrı ayrı tahsis edilmesi ve alan adlarının müstakil hale getirilmesi.

*        Mail sunucu ve yazılımının değiştirlmesi ( ZİMBRA)

*        Öğrenci Mail sunucusu kurulumu (2012)

*        Araştırma hastanesi için MEDULA kimlik sistemi