ULAKNET YETKIM & EDUGAIN AĞI 

“YETKİM, Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonudur. 

YETKİM, web kaynakları için Tek Oturum Açma (TOA) yöntemi ile kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlararası web kaynaklarına erişimi basit ve güvenli olur. 

TOA, tek bir kullanıcı ile tek oturum açarak tüm servislere erişim sağlayan bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme mekanizmasıdır. Bu yöntem kullanıcılar için kullanıcı adı parola yönetimini kolaylaştırırken, sistem yönetimi için ihtiyaç duyulan işgücünü de azaltır. Böylece kullanıcıların e-posta, kütüphane ve öğrenci sistemi gibi farklı servislere tek bir adımda erişimi sağlanmaktadır.” (kaynak: https://yetkim.org.tr/hakkinda/) 

Harran Üniversitesi olarak 07/01/2022 tarihinde Yetkim ve EduGain ağına dahil olunmuştur. Bu sebeple JSTOR, EmeraldInsight, IEEEXplore, EBSCOhost, Taylor & Francis, vb. servislerini kullanan personellerimiz ve öğrencilerimiz kimlik doğrulaması yapmak için Harran Üniversitesi https://idp.harran.edu.tr/idp adresine yönlendirileceklerdir. 
 

 

Resim 1 : https://idp.harran.edu.tr/idp arayüzü 

 

 

 

https://id.harran.edu.tr/idp kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilen personeller kurumsal eposta hesapları ile, öğrenciler OBS(Öğrenci Bilgi Sistemi) hesapları ile kimlik doğrulaması yapabilirler. 

Kimlik doğrulaması yapamayan veya sorun yaşayan kişiler https://office365.harran.edu.tr/yetkim/loginForYetkim.aspx adresinden hesap bilgilerini güncelledikten sonra ilgili servislere erişim sağlayabilirler. 

 

 
Kimlik Doğrulama Servisi ile ilgili her türlü konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.Kullanıcı hesapları ile ilgili her türlü sorularınız için :

Telefon : 0414 318 3018
Dahili : 3018
E-posta : bim@harran.edu.tr

ÖĞRENCİ E-HİZMETLERİ

PERSONEL E-HİZMETLERİMİSAFİR E-HİZMETLERİ

BİLGİ VE DOKÜMANLAR