Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Çiğdem KÜÇÜK ve Dr. Öğr. Üyesi Göksal SEZEN'in koordinatörlüğünde 19 Ekim 2022 tarihinde Biyoloji Bölümü 1. ve 2. sınıf öğrenciler ile Birecik ve Halfeti'ye bilimsel ve turistik inceleme gezisi düzenlenmiştir.

Gezide ilk olarak Biyoloji Bölümü'nün eski bir öğrencisi olan Birecik Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Yaşar DÖRTBUDAK ziyaret edilmiştir. Kendisinden Birecik Meslek Yüksekokulu ve bölge hakkında bilgiler alınmıştır. Ardından Birecik ilçesinin yerel ve meşhur bir tadı olan nohutçuda sabah kahvaltısı yapılmıştır.

Kahvaltı sonrasında Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu ziyaret edilmiştir. Burada kuş gözlemcisi, doğa fotoğrafçısı, doğa koruma müfettişi ve kelaynak kuşlarının uzmanı olarak bilinen Mustafa ÇULCUOĞLU liderliğinde öğrenciler tarafından gözlem ve incelemeler yapılmıştır.

Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu'ndan sonra Şahin Alabalık ve Somon Balığı Tesisi ziyaret edilerek öğrencilere kültür balıkçılığı ve önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Somon balığı hasadı canlı bir şekilde izlenmiştir. Nehir kıyısında kurulan tesisler sayesinde 4 gramken alınan somonların 6 ay boyunca yapılan bakımlar sayesinde 3,5-5 kiloya kadar ulaşabildikleri hakkında konuşulmuştur.

Şahin Alabalık ve Somon Balığı Tesisi ardından Eski Halfeti'de şehir turu yapılmış ve taş evler gibi turistik yerler ziyaret edilmiştir. Son olarak tekne ile su altında kalan Savaşan Köyü ve Rum Kalesi ziyaret edilerek gezi sonlandırılmıştır.