Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Çiğdem Küçük ve Dr. Öğr. Üyesi Göksal Sezen koordinatörlüğünde 19.10.2022 Çarşamba Günü 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile Birecik ve Halfeti’de bilimsel ve turistik inceleme gezisi gerçekleştirildi. Gezide ilk olarak bölümümüzün eski bir öğrencisi olan Birecik Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Yaşar Dörtbudak ziyaret edildi. Kendisinden Meslek Yüksekokulu ve bölge hakkında bilgiler alındı. Ardından Birecik ilçesinin yerel ve meşhur bir tadı olan Nohutçu'da sabah kahvaltısı yapıldı.

Kahvaltı sonrasında "Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu" ziyaret edildi. Kuş gözlemcisi, doğa fotoğrafçısı, doğa koruma müfettişi ve kelaynak kuşlarının uzmanı olarak bilinen Mustafa Çulcuoğlu tarafından Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu ve bölge hakkında bilgiler alındı, yapılan çalışmalar anlatıldı. Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu'nda öğrenciler tarafından gözlem ve incelemeler yapıldı.

Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu sonra "Şahin Alabalık ve Somon Balığı Tesisi" ziyaret edilerek öğrencilere kültür balıkçılığı ve önemi hakkında bilgiler verildi. Somon balığı hasadı canlı bir şekilde izlendi. Nehir kıyısında kurulan tesisler sayesinde 4 gram iken alınan somonların, 6 ay boyunca yapılan bakımlarının ardından 3,5-5 kiloya kadar ulaşabildikleri üzerine konuşuldu. Hasat edilen Somon balığının kuru buz içerisinde canlı ağırlığı 5$‘dan Trabzon’a balık işleme tesisine gönderildiği ve burada işlenerek kilosunun 12$’dan ihraç edildiği bilgisi şirket yetkilileri tarafından verildi.

Şahin Alabalık ve Somon Balığı Tesisi ardından Eski Halfeti’de şehir turu yapıldı ve taş evler, turistik yerler ziyaret edildi. Son olarak tekne ile kısmen su altında kalan Savaşan Köyü ve Rum Kale'si ziyaret edilerek gezi sona erdi.

Geziye ait fotoğraflara ulaşmak için tıklayınız.