“Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında, göç konusunda eğitim ve araştırma konularının etraflıca görüşülmesi amacıyla “Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi” başlıklı foruma HÜGÖÇ de katıldı.

YÖK tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında, göç konusunda eğitim ve araştırma konularının etraflıca görüşülmesi amacıyla “Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi” başlıklı forum Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında düzenlendi.

Foruma, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, AFAD Başkanı, Kızılay Genel Müdürü, YTB Başkan Yardımcısı, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) adına yetkililerin yanı sıra Yeryüzü Doktorları (YYD) Yönetim Kurulu Başkanı, Milli Eğitim Bakanlığı PICTES Projesi Yöneticisi ve üniversitelerin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin yöneticileri de katıldı. Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi adına da toplantıya Dr. Hakan Gülerce katılarak merkezin faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ortadoğu'da Körfez Savaşıyla başlayarak günümüze kadar süregelen savaşlar nedeniyle bu coğrafyada zarar gören yüzlerce yıllık bilim merkezlerini, akademik mirası ve akademik hayatı korumak, Türkiye’nin bölgedeki rolünü ortaya koymak ve konuya ulusal ve uluslararası farkındalığı arttırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında saha deneyiminin ehemmiyetinin vurgulandığı ve paydaşların katılımıyla göç konusunda çeşitli düzeylerde eğitim ve araştırmaya yönelik ihtiyaçların masaya yatırıldığı forum YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu’nun açılış konuşması ile başladı.

Başkan Vekili Kapıcıoğlu’nun konuşmasının ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü olan Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi”ne ilişkin sunum yaptı.

Konuşmaların ardından “Göçmenlerle İlgili Çalışmalar: Saha Deneyimi ve Eğitime Yönelik İhtiyaç Analizi” ve “Uluslararası Perspektif” başlıklı paneller gerçekleştirildi.

Forumun “Göçmenlerle İlgili Çalışmalar: Saha Deneyimi ve Eğitime Yönelik İhtiyaç Analizi” başlığını taşıyan birinci oturumunda Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Yardımcısı Abdulhadi Turus ve Milli Eğitim Bakanlığı PICTES Projesi Yöneticisi Pınar Özer, ‘Göç ve Eğitim’ konusunda sahip oldukları saha deneyimini paylaşarak, ihtiyaç analizleri bağlamında önerilere ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Forumun ikinci oturumunda “Uluslararası Perspektif” başlığı kapsamında, Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) adına Jennifer Roberts ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) adına Dr. Mustafa Bahadır Sucaklı konuşmalarını gerçekleştirerek konuya ilişkin uluslararası deneyimlerini ve sahada bulunan uygulamaları katılımcılarla paylaştılar. Ayrıca YYD Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yahyahan Güney de geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları’nın saha deneyimlerini paylaşmak üzere forumda yer aldı.

Uluslararası Perspektif Oturumunda üniversitelerimizin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezleriyle istişarelerde bulunularak üniversitelerimizde yapılabilecek çalışmalar da ele alındı.

Forumda görüşülen konular YÖK tarafından bir rapor haline getirilerek kamuoyuyla paylaşılacak.​

 

SOSYAL MEDYA

HAFTALIK BÜLTEN

Haftalık Göç Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Email Adresiniz*

DUYURULARİLETİŞİM

hugoc@harran.edu.tr

Tel: 0414 318 3006

Fax: 04143183190
Cep: 0545 336 40 32
Harran Üniversitesi Rektörlüğü Yenişehir Yerleşkesi,
63300 Şanlıurfa